5 Nisan 2012 Perşembe

SPARTACUS VENGEANCE’IN ARDINDANUzun süre bekleyip bir solukta izlediğimiz Spartacus dizisinin 2. sezonu Spartacus Vengeance,geçtiğimiz cumartesi yayınlanan muhteşem sezon finaliyle sona erdi.İzleyicilerini yine heyecana,kana ve şiddete doyuran dizinin yeni sezonu daha da merakla beklenecek gibi.

Spartacus’ü en son Batiatus Hanesi’ndeki katliamdan sonra özgürlüğe koşarken bırakmıştık.Yeni sezonda ise köle kardeşleriyle beraber yollara düşüp peşlerinden gelen Romalılar’ı ortadan kaldırırken çıktı karşımıza.İlk başlarda Crixus’u takip eden Galyalı gladyatörlerle sorun yaşasa da,ilerleyen günlerde onları da yanına çekip bir bütün olmayı başaracaktı Spartacus.Son şampiyon gladyatörün tüm köleleri özgür bırakma hedefinin yanında başka bir hesabı daha vardı.Karısının ölümüne neden olan olayları başlatan Roma Praetor’u Gaius Claudius Glaber’i yok etmek.O sırada karısı Ilithya ile birlikte Capua’daki Batiatus Hanesi’ne yerleşmiş olan Glaber’ın kafasında ise sadece Spartacus’u yakalamak ve halkın gözünde itibaren gören bir kahramana dönüşmek vardı.İkilinin savaşında Spartacus tarafı Crixus,Agron,Oenomaus ve onlara sonradan katılan Gannicus’dan oluşurken,Glaber’ın yanında Ilithya,entrikacı Ashur ve beklenmedik eski bir dost yer alacaktı:Lucretia.

İlk sezonda Spartacus’u oynayan Andy Whitfield’ın talihsiz bir şekilde kansere yenik düşüp hayatını kaybetmesinin ardından başrolü genç oyuncu Liam McIntyre devralmıştı.Liam rolünde gayet başarılı olsa da gözler bir yerlerde hep Andy’i aradı diyebiliriz.Her iki Spartacus’un birbirinden çok farklı olduğu ortada.Whitfield daha güler yüzlü,sempatik ve canlı bir Spartacus iken,McIntyre sert,ciddi ve daha erkeksi bir karaktere bürünmüş.İlk bir kaç bölüm zorlansak da zamanla alıştık yeni Spartacus’e.

Spartacus Vengeance çarpıcı bölümlerle bezenmiş bir çalışma olmuş.Özellikle bu bölümlerden bazıları hakikaten muhteşem.Spoiler ------ Spartacus ve adamlarının Capua’daki arenayı basarak her yeri yakıp yıktığı bölüm olağanüstüydü -------spoiler sonu.İlk sezona oranla daha fazla kan ve şiddet var.Heyecan ve tempo üst düzey.Çerez gibi arka arkaya izleniveriyor bölümleri.Dizinin kadınları da yine her anlamda çok çok iyiler.Özellikle Ilithya ve Lucretia’nın yanına eklenen Seppia gözümüzü gönlümüzü açtı.Yeni sezonda da böyle devam etsinler istiyoruz.Sezon finaline ise diyecek bir şey yok.Yine şahane,yine şok üstüne şok.Resmen tarlayı hasata giden çiftçi gibi davranmış senaristler.

---------------------------------------------Sezon finali spoiler --------------------------------------------

Kadronun yarısı öldü neredeyse.Ashur,Oenomaus,Lucretia,Glaber ve Mira hakkın rahmetine kavuştu.Yapımcılar Ilithya’nın da öldüğünü açıkladılar.Ne kadar doğru söylüyorlar bilemiyoruz tabi.

---------------------------------------------Spoiler sonu-----------------------------------------------------

Taze biten dizinin 3. sezonu ne zaman yayınlanacak bilinmez ancak ağzımızda şahane bir tat bırakarak sona erdiği kesin.Yeni sezonu merakla beklemeye başladık bile.Şimdilik bu defteri kapatan bizler,2. sezonu yeni başlayan Game of Thrones’a geçiyor ve motoru soğutmuyoruz.Herkese iyi seyirler...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder