31 Ekim 2012 Çarşamba

CLOUD ATLASÇok ayrıntıya girmeyeceğim.6 günlük bayram tatilinin bir gününü bu aralar pek uğrayamadığım sinemaya ayırdım.Uzun süredir beklediğim Cloud Atlas’ın da bu tatile denk gelmesi güzel oldu.Gittim, izledim ancak yeterli derecede tatmin olmadım.Yüksek beklentiden mi bilinmez bir şeyler eksik gibiydi.

Bilim kurgu türündeki film ilginç bir harmanı şekillendirecekmiş gibi duruyor ve heyecanlandırıyor başta.1800’lerin sonundan 2300’lü yıllara kadar uzanan bir zaman dilimi içinde, farklı dönemlerde yaşayan insanların başından geçen olaylar yapımın hikaye örgüsünü oluşturuyor.Geçmiş,günümüz ve gelecek ile bağlantılar kuran bu hikayelerdeki insanların birbirleriyle bir şekilde ilişkileri olduğu anlatılıyor.Farklı zamanlarda, farklı kişilerin başından geçiyormuş gibi gözüken olaylar aslında hep aynı kişilerin yaşadığı şeyler olarak gösteriliyor.Geçmişte gazeteci olan biri, yüz yıllar sonra yüksek bir medeniyetin ferdi olabiliyor.Ya da 1800’lerde yaşamış hain bir doktor, 2300’lerde hayat kurtaran bir kahramana dönüşebiliyor.Bu olaylar silsilesi 3 koca saati dolduruyor.

Wachowski adını duyan herkesi sinema salonlarına koşturan Cloud Atlas’ın amacı sadece şu mesajı vermek: Her yaşanan şey ortak ve bir başka kişiye bağlı.Film sırf bu mesajı iletmek için koskoca 3 saati kullanıyor.Aslında kurgudaki hikayelerin ayrı ayrı bakıldığında bir önemi yok.Nereye vardığı, ne olduğu önemli değil.Bu farklı zamanlardaki olayların anlatılma amacı sadece ana mesajı devasa bir biçimde pekiştirmek.Film bittiğinde geriye sadece bu kalınca ister istemez tatmin olmuyor insan.O kadar görsel şölenin, yaşanan olayın, geçen saatlerin bir önemi kalmıyor.Çok sağlam kurgu potansiyeli olan bir felsefesi varken bu kullanılamamış, çok zayıf kalmış bu yönden.Anlatılan hikayeler sıradan, albenileri yok.Bu da filmin gücünü emip gardını düşürüyor.Olaylar daha sıradışı hikayelerle kurgulanıp birbirine bağlansa, bu bağlantı net olarak ana temanın temelini oluşturup izleyiciyi sarssa çok daha başarılı bir iş olabilirdi.Ama bu haliyle tek bir mesajı vermek için 3 saati harcayan bir yapım olarak akıllarda kalacak.3 ay sonra kimse filmdeki olayları hatırlamayacak bile.

2 yorum:

  1. Filmin asil amaci her seyin birbirine bagli olmasi gibi kucuk ve zamanla zihnimizde kliselesmis bir dusunceyi sanat hamurunda yogurarak beyaz perdeye aktarmak zaten. Oyuncularin kayda deger performanslari, gorsel efektler ve basit ama iyi kurgulanmis hikayeler de isin tuzu biberi. Film ayni zamanda ozenle hazirlanmis bir kitap uyarlamasi. Kitabin ozune sadik kalmalari arti bir puan bana gore. Yazinda filmde daha fazlasini gormek istediginden bahsetmissin, senin filmde bir eksiklik olarak gordugun bu durum benim bu filmle ilgili en cok hosuma giden seylerden biri. Wachowski kardesler guclu bir anafikri ne kadar basarili bir sekilde anlatabileceklerini Matrix'le kanitlamislardi zaten. Sonuc olarak oyuncu kadrosundan yonetmen secimine, olay orgulerinden mesajina kadar film beklentilerimi karsiliyor.

    YanıtlaSil
  2. Film zaten birçok kişiyi tatmin etti.Mesaj verildi ve kafalara kazındı.Ona bir sözüm yok.Ancak 3 saatlik bu mesajı vermeye çalışan hikayeler bu denli basit ve sıradan olmamalıydı bence.Güçlü bir mesaj verilmek isteniyorsa hikayeler de o kadar güçlü olmalı, kurguda ağır basmalıydı.Film kitaba sadık kalmış olabilir ancak adı üstünde bu bir uyarlama.Yönetmenlerin yorumunun her zaman daha farklı olmasından yanayımdır,kendilerinden bir şeyler katmalarını severim.Wachowskiler söz konusu olunca yani çıta yükselince ister istemez dört dörtlük bir iş bekliyor insan.Matrix'le bu filmi karşılaştırmak o anlamda yanlış olur bence.Oradaki felsefe ve alt metinler gümbür gümbür gelirken sapasağlam bir hikaye de bunları destekliyordu.Aradan 14 sene geçmesine rağmen filmin her anını hatırlıyoruz ancak Cloud Atlas'a gelince bırak hikaye örgüsünü, içindeki sıradan bir hikayeyi bile neredeyse şimdiden unuttum.Tom Hanks ve Halle Berry'nin müthiş uyumsuzluğu ve ruhsuzluğu (ki Tom Hanks'e hayranımdır)da eklenince Cloud Atlas benim için tatmin olmadığım bir deneyim olarak hatırlanacak maalesef.

    Sinemanın güzelliği işte bu.İkimiz de aynı tadı alsaydık anlamı olmazdı.Bu filmde sen istediğin her şeyi bulurken ben eksik kalmışım.Umarım düşüncemi izah edebilmişimdir.Zaman ayırıp yazdığın güzel yorum için çok çok teşekkür ederim sana:)

    YanıtlaSil